Skidgång 8x Gustavbergsbacken

Var på Frösön idag så passade på att ta några vändor uppför Gustavbergsbacken, har genom åren kört många olika varianter upp där men vanligaste är ändå 8 vändor skidgång. Har kanske kört lite fler tillfällen med stavar än utan. Idag blev det med stavar. 3:07 minuter har varit mitt bästa snitt uppför, idag en halvminut efter det. Har en del förklaringar, bl.a. att formen inte är så bra men även de yttre förhållandena och främst andra halvan av backen som var rejäl slirig trots bra skor i form av Inov- 8 X-talon 212.

Vanligtvis kör jag intervaller under sommarmånaderna eller på hösten och sällan såhär tidigt på året. Är ju en alpinbacke och det går oftast åka alpint här stora delar av april men inte i år efter en riktig dålig vinter. Den 30:e april 2019 så körde jag här och med sämre tider än idag, men då var stora delar av backen täckt med snö.

Kunde idag hålla genom hela passet men var bra trött ganska tidigt men kunde öka en del på slutet och hade negativa splits rakt igenom. Dessa tider hade jag i tur och ordning: 3:52 min – 3:41 min – 3:41 min – 3:39 min – 3:35 min – 3:35 min – 3:29 min – 3:22 min.

Jag tro att sista halvan av backen sinkade tiderna en hel del men hursomhelst så kan jag inte klaga så värst mycket då min form är för dålig och att jag fortfarande inte är bättre. Men tränar man inte på så blir man ju inte bättre heller.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *